Jerzy Baczyński urodził się w 1950 roku w Sokołowsku. Jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, redaktorem naczelnym tygodnika „Polityka” i prezesem spółdzielni „Polityka Spółdzielnia Pracy”. W latach 1973-1981 pracował w dziale ekonomicznym „Życia Warszawy”. W 1980 roku został zastępcą kierownika dodatku „Życie i Nowoczesność”, skąd został zwolniony w czasie stanu wojennego. W 1975 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na stypendium Indiana University School of Journalism. W latach 1981-1982 przebywał we Francji jako stypendysta Journalistes en Europe, a później Fondation de France. Po powrocie do kraju został redaktorem działu publicystyki gospodarczej w „Polityce”, a w 1990 roku awansował na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. W 1994 roku został redaktorem naczelnym tygodnika. Pod jego rządami „Polityka” zmieniła formułę wydawniczą, stała się magazynem kolorowym.

W latach 90-tych Baczyński był także współtwórcą programów telewizyjnych, m.in. „Listów o gospodarce”, brał udział w audycjach „Gorąca linia”, „Tylko w Jedynce” czy „Coś za coś”. W 2001 roku otrzymał nagrodę im. Dariusza Fikusa w kategorii Twórcy Mediów. Jest autorem kilku książek, m. in. wywiadów z Leszkiem Balcerowiczem pt. „800 dni” czy z Janiną Paradowską o tytule „Teczki liberałów” i „Jestem pierwszy”. W 2010 roku został dziennikarzem 20-lecia w plebiscycie Radia Zet.


Matthias Beermann urodził się w 1965 roku w Hanowerze. Studiował historię, romanistykę i prawo publiczne na uniwersytetach w Tybindze, Tours, Fryburgu i Strasburgu. Ukończył studia z tytułem Maîtrise d’Histoire (magister historii), a następnie obronił doktorat w dziedzinie historii. Od 1996 roku był redaktorem politycznym gazety „Stuttgarter Nachrichten”. W latach 1998-2007 pracował jako korespondent niemieckich gazet regionalnych w Paryżu. Podczas pobytu nad Sekwaną przez pięć lat prowadził w telewizji ARTE cotygodniowy program polityczny „Forum Europejczyków”. W 2001 roku otrzymał niemiecko-francuską nagrodę dziennikarską. W 2008 rozpoczął pracę w gazecie „Rheinische Post”, drugiej największej gazecie regionalnej i czwartej największej gazecie codziennej w Niemczech, mającej około 1,1 miliona czytelników. Początkowo był korespondentem krajowym tego dziennika, następnie w 2010 roku przejął obowiązki szefa działu zagranicznego. Mieszka pod Düsseldorfem. Jest żonaty i ma dwóch synów.


Jędrzej Bielecki – urodzony w 1968 roku. Ukończył studia historyczne na paryskiej Sorbonie oraz podyplomowe studia na Akademii Dyplomatycznej w Madrycie. W latach 1996-2003 był korespondentem „Rzeczpospolitej” w Brukseli, relacjonował cały proces przystępowania Polski najpierw do NATO a potem do Unii Europejskiej. W latach 2006-2007 był korespondentem tej gazety w Waszyngtonie. Od 2007 dziennikarz działu politycznego a później zagranicznego w „Dzienniku”. Obecnie dziennikarz działu gospodarczego „Dziennika Gazety Prawnej”, pisze również o polityce międzynarodowej i integracji Unii Europejskiej. Żonaty, ma dwóch synów.


Andrzej Godlewski urodzony w 1970 roku studiował germanistykę i nauki polityczne w Lipsku, Wiedniu i Warszawie. W latach 1993-1994 współpracował z działem zagranicznym „Gazety Wyborczej”. Od 1995 do 2006 roku pracował w Telewizji Polskiej jako dziennikarz, producent i kierownik redakcji publicystyki TVP1. W latach 2006-2007 kierował działem Opinie w „Dzienniku”.

Od 2007 do 2011 roku współtworzył projekt nowej ogólnopolskiej gazety codziennej „Polska The Times”. Pisał m.in. także dla „Gościa Niedzielnego”, „Wprost” i „Rzeczpospolitej” oraz portalu ekonomicznego www.obserwatorfinansowy.pl. Specjalizuje się w tematyce międzynarodowej, szczególnie w sprawach polsko-niemieckich. Pracował jako reporter podczas szczytów UE i NATO. Obecnie jest zastępcą dyrektora Programu 1 Telewizji Polskiej S.A., a także członkiem jury nagrody dziennikarskiej Inicjatywy Środkowoeuropejskiej i zarządu Towarzystwa Demokratycznego Wschód.

Andrzej Godlewski jest żonaty, ma jedną córkę.


Jo Groebel jest dyrektorem Niemieckiego Instytutu Cyfrowego w Berlinie. Wcześniej był między innymi dyrektorem generalnym Europejskiego Instytutu Mediów i pracował w katedrze psychologii mediów na Uniwersytecie w Utrechcie. Wykładał gościnnie i prowadził badania na Uniwersytetach: Kalifornijskim, Columbia, Harwarda i w Cambridge. Jest autorem i wydawcą 30 książek z zakresu mediów, komunikacji i agresji, m.in.: „Mobile Media” z 2006 roku oraz „Agression and War” z 1991 roku (Cambridge University Press). Swoje liczne artykuły publikował w pismach naukowych i w mediach popularnych, takich jak: „New York Times”, „Financial Times”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Volkskrant”, prezentował je także w CNN, BBC, ARD, ZDF i RTL. Jest doradcą szefów państw i szefów rządów.


Wolfgang Kenntemich urodził się 28 października 1946 roku w Kolonii. W 1966 roku, po ukończeniu szkoły średniej w Coesfeld, wstąpił do służby rezerwowej Bundeswehry i pracował tam m. in. jako referent ds. polityki bezpieczeństwa i rzecznik prasowy wojska. Następnie był redaktorem działu politycznego w dzienniku regionalnym „Westfälische Nachrichten” w Münster.
W 1973 roku rozpoczął pracę w agencji informacyjnej Deutscher Depeschendienst (ddp), której został redaktorem naczelnym w 1979 roku.
W 1983 roku Kenntemich został zatrudniony w koncernie wydawniczym Axel-Springer (był m. in. szefem biura gazety „Bild” w Bonn). Od 1990 roku jako korespondent wydawnictwa Gruner+Jahr współtworzył czasopisma we wschodnich Niemczech (w Dreźnie, Chemnitz i w Berlinie). Pracował w stacji radiowo-telewizyjnej w Bawarii (Bayerischer Rundfunk/Fernsehen), a następnie w 1991 roku został redaktorem naczelnym stacji radiowo-telewizyjnej Mitteldeutscher Rundfunk (MDR). Od tego czasu z powodzeniem tworzył takie programy jak magazyn „Brisant”, „Fakt”, „MDR-aktuell” itp., był prezenterem licznych wydań specjalnych programów w telewizji ARD i MDR. Opublikował wiele książek popularnonaukowych, np. Jahrhundertflut, Das war die DDR. Od 2009 roku jest profesorem tytularnym katedry dziennikarstwa na Uniwersytecie w Lipsku.


Radosław Krawczyk ukończył studia MBA w Wyższej Szkoły Biznesu (National-Louis University) w Nowym Sączu. W latach 2001-2007 pracował w portalu Onet.pl, najpierw jako redaktor naczelny, następnie jako dyrektor zarządzający. Od 2007 roku sprawował funkcję członka zarządu i dyrektora marketingu sklepu internetowego Merlin.pl. Obecnie jest współwłaścicielem serwisu politycznego Salon24.pl, którym zarządza.

Wcześniej pracował w Faktach TVN, „Życiu Warszawy” i „Expressie Wieczornym” oraz współpracował z Programem III Polskiego Radia.


Robert Leicht urodził się w sierpniu 1944 roku w Naumburgu (Saale). Ukończył szkołę średnią Schloss Salem, następnie odbył praktyki handlowe. Studiował prawo w Berlinie i Saarbrücken. W 1970 roku rozpoczął karierę dziennikarską jako autor artykułów wstępnych w dzienniku „Süddeutsche Zeitung”, w 1982 roku został mianowany redaktorem prowadzącym tego dziennika, a w 1983 roku – kierownikiem działu poświęconego polityce wewnętrznej.

W 1986 roku został kierownikiem działu polityka w tygodniku „Die Zeit” w Hamburgu, gdzie jednocześnie sprawował funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W latach 1992-1997 był redaktorem naczelnym „Die Zeit”. Od 1997 roku pracuje jako korespondent polityczny „Die Zeit”, ma swoją rubrykę w berlińskim dzienniku „Tagesspiegel”. Za swoją działalność dziennikarską otrzymał wiele nagród. Od semestru zimowego 1999/2000 jest profesorem honorowym Uniwersytetu Erfurckiego, gdzie wykłada komunikację społeczną i politykę współczesną. Przez wiele lat był członkiem synodu Kościoła ewangelickiego w Niemczech, a do 2009 roku przez 10 lat sprawował funkcję przewodniczącego Akademii Ewangelickiej w Berlinie. Od 2010 roku jest ponadto przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Szkoły Schloss Salem i tamtejszej rady nadzorczej.


Roman Młodkowski rozpoczął karierę na początku lat 90. Pracował w radiu RMF FM, a od 1996 roku prowadził programy informacyjne w Telewizji Wisła w Krakowie. W 1997 rozpoczął pracę w TVN, na początku jako reporter krajowy, później jako producent informacji zagranicznych. Jest autorem magazynów „Fakty Ludzie Pieniądze” oraz „Firma”. Był współautorem i współprowadzącym weekendowych wydań „Faktów” w telewizji TVN. Współtworzył kanał TVN24, w lutym 2001 roku został szefem redakcji biznesowej. Od początku istnienia stacji prowadził programy biznesowe („Biznes i gospodarka” oraz „Bilans”). Jest twórcą TVN CNBC, dyrektorem i redaktorem naczelnym kanału.

Roman Młodkowski jest laureatem wielu nagród, między innymi trzykrotnie otrzymał nagrodę Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Bazar” (w 1999 roku w kategorii „najlepszy magazyn ekonomiczny”, w 2005 roku – za magazyn „Firma”, w 2006 roku – w kategorii „publicystyka”). Za program „Fakty Ludzie Pieniądze” otrzymał nagrodę Czytelników Gazety Prawnej 2000, za cykl magazynów „Bilans” – nagrodę w konkursie im. Władysława Grabskiego. Jest laureatem nagród im. Dariusza Fikusa za rok 2005 w kategorii „twórca mediów”, Kisiela 2006 w kategorii „publicysta”, Grand Press 2006 w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne”, Wektor 2007 przyznanej mu przez Konfederację Pracodawców Polskich za rzetelność dziennikarską, wiedzę i niestrudzoną popularyzację zasad wolnego rynku i ekonomicznego rozsądku oraz nagrody specjalnej BCC – Ostre Pióro 2007.


Jerzy Owsiak urodził się 6 października 1953 roku w Gdańsku. Jest dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, autorem radiowych audycji muzycznych w Programach I i III Polskiego Radia oraz w radio Eska Rock. Pomysłodawca, założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z którą realizuje ideę corocznego Finału WOŚP – niezwykle efektywnej zbiórki publicznej prowadzonej w kraju i na świecie. Przez 19 lat Fundacja zebrała równowartość 110 milionów dolarów (USD), za które kupiła sprzęt medyczny dla polskich szpitali.

Od 1995 roku tworzy i organizuje Przystanek Woodstock – największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych (co roku festiwal odwiedza ponad 400 000 osób). Jest prezesem zarządu firmy Złoty Melon – wydawcy koncertowych płyt DVD w Polsce.

Był właścicielem i pomysłodawcą młodzieżowego kanału telewizyjnego Owsiak.TV, który prowadził w latach 2007-2010 r. Od stycznia 2011 roku prowadzi portal www.owsiaknet.pl. Jerzy Owsiak jest także witrażystą i posiada uprawnienia psychoterapeuty. Gra na perkusji.

Jest żonaty z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak. Mają dwie córki – Olę i Ewę.


Fritz Pleitgen urodził się 21 marca 1938 w Duisburgu w zachodnich Niemczech. Po dwuletnim stażu w redakcji gazety „Freie Presse” w Bielefeld rozpoczął w 1963 roku pracę w zespole wiadomości „Tagesschau” oraz jako specjalny korespondent niemieckiej telewizji WDR w Kolonii. W latach 1970-1977 pracował jako korespondent zagraniczny w Moskwie, a w 1977 roku został powołany na stanowisko korespondenta w Berlinie Wschodnim. Od 1982 był korespondentem zagranicznym w Waszyngtonie, a następnie od 1987 roku w Nowym Jorku. W roku 1988 objął w telewizji WDR w Kolonii stanowisko redaktora naczelnego programów działów polityka i aktualne wydarzenia.

Po trzydziestu latach pracy w telewizji przeszedł do radia i został w 1994 roku dyrektorem WDR. W latach 1995-2007 był prezesem nadawców WDR, a od 2001 przez dwa kolejne lata – przewodniczącym rady ARD. W latach 2003-2005 sprawował funkcję wiceprezesa, a od 2006 do 2008 – prezesa Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union). Od 1 kwietnia 2007 jest prezesem zarządu Europejskiej Stolicy Kultury RUHR.2010.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Medalem Karola Wielkiego – Europejską Nagrodą Mediów (2005), Orderem Zasługi Nadrenii Północnej-Westfalii (2007); wyróżniony honorowym tytułem ambasadora piłkarskich mistrzostw świata osób upośledzonych umysłowo w Niemczech (2006) oraz honorowym tytułem doktora kulturoznawstwa Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie (2007).


Janusz Reiter studiował germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1977 roku rozpoczął pracę jako dziennikarz. W latach 1990-1995 jako ambasador Polski w Republice Federalnej Niemiec był aktywnie zaangażowany w proces przebudowy stosunków polsko-niemieckich. W 1996 roku założył Centrum Stosunków Międzynarodowych, niezależny think tank poświęcony polityce zagranicznej i polityce bezpieczeństwa. W 2005 roku został mianowany ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku został specjalnym wysłannikiem do spraw zmian klimatu i w tej roli uczestniczył w przygotowaniach do konferencji klimatycznych w Poznaniu i Kopenhadze. Był też wiceprezesem Presspublica Sp. z o.o. Jest autorem i współautorem wielu publikacji książkowych i prasowych. Publikował m.in. w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Weltwoche”, „Washington Post”, „Wall Street Journal”, „Die Zeit”, a także w polskiej prasie.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Republiki Federalnej Niemiec, nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, honorowy tytuł College of the Atlantic w USA. Od 2010 roku Janusz Reiter ponownie pełni funkcję prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych.


Aleksandra Rosiak ukończyła stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim w 2007 roku, a obecnie jest tam doktorantką na Wydziale Nauk Społecznych. W 2004 roku rozpoczęła współpracę z wrocławskim oddziałem Telewizji Polskiej. Na początku prowadziła codzienny informator kulturalny „Trzymaj z Trójką”, a potem „Nie przegap”. W 2008-2009 i 2010 roku w telewizyjnej Jedynce była jednym z gospodarzy porannego programu „Kawa czy herbata”. Prowadziła m.in. program dla osób niepełnosprawnych „W-skersi” w TVP1 oraz „Kontakt” w TVP2. Była gospodynią 47. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2010 roku. Od 6 lat prowadzi polsko-niemiecki magazyn „Kowalski i Schmidt”.


Max Ruppert urodził się w 1974 roku. Ukończył studia magisterskie na wydziałach Publicystyki i Komunikacji, a także Ekonomii i Prawa Publicznego na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Odbył wolontariat w Electronic Media School (ems) w Poczdamie-Babelsbergu, pracując kolejno dla radia rbb w Cottbus, Deutsche Welle w Waszyngtonie, redakcji tygodnika „Focus” w Monachium i „Der Spiegel” w Hamburgu. Liczne stypendia dziennikarskie zawiodły go do Chisinau w Mołdawii, Norwegii i w ramach „Tandemu Medialnego Wschód-Zachód” do Polski. Mówi płynnie po angielsku i norwesku, a w stopniu podstawowym włada francuskim i polskim. Jego hobby to jazz (perkusja), Polska i Skandynawia oraz gotowanie. Do 2009 roku prowadził w telewizji rbb program „Kowalski i Schmidt”. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Dziennikarstwa w Dortmundzie. W swojej pracy dziennikarskiej nadal zajmuje się sprawami polsko-niemieckimi.


Eva Schmidt studiowała slawistykę, politologię i historię w Bonn i w Moskwie. Jest twarzą magazynu gospodarczego makro telewizji 3sat. Widzom znana jest jako prezenterka programu „3satbörse”, programu porannego „heute” w ZDF, a także programów o tematyce gospodarczej w stacji n-tv. Eva Schmidt jest również autorką dokumentacji filmowych.


Katarzyna Senyk urodziła się w 1983 roku w Żarach. Ukończyła filologię polską ze specjalnością dziennikarską na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jako początkująca dziennikarka pracowała w żarskiej telewizji kablowej, następnie była reporterem „Gazety Regionalnej”, a także wydawcą programów informacyjnych oraz prowadzącą w Radiu IP. W latach 2007-2008 była reporterem i prowadziła „Informacje Lubuskie” w TVP Gorzów. Od 2009 roku pracowała dla TVP Szczecin, gdzie prowadziła m.in. „Kronikę” – główny program informacyjny, „Obraz Dnia” – program publicystyczny, a także „Spięcie” – program, w którym rozmawiała z lokalnymi politykami. Współpracowała z TVP Info. Od 2009 jest prezenterką „Wiadomości” w TVP 1; do października 2010 prowadziła ich główne wydanie. Aktualnie prowadzi wydania poranne, południowe i popołudniowe. Jest też wydawcą w Polskim Radiu Szczecin.

Dziennikarka zawodowo uprawiała sport; 11 lat trenowała piłkę ręczną w MKS Sokół Żary, grała w I i II lidze.


Volkart Wildermuth urodził się w 1962 roku. Studiował biochemię w Tybindze i w Berlinie. Równocześnie pracował jako reporter w stacji radiowej Südwestfunk. Po ukończeniu studiów poświęcił się pracy dziennikarskiej. W latach 1991-1992 odbył wolontariat w stacji WDR. Początkowo pracował jako niezależny autor w Berlinie. Od 1996 roku jest dziennikarzem naukowym. Jego krótkie audycje, jak również dłuższe programy, są od tego czasu regularnie emitowane w stacjach radiowych Deutschlandfunk i Westdeutscher Rundfunk, w oddziałach ARD, okazjonalnie także w radiostacjach szwajcarskich, austriackich i australijskich. Za swoje audycje Wildermuth otrzymał wiele nagród, m.in. w 2010 roku nagrodę Georga von Holtzbrincka. Wildermuth jest moderatorem dyskusji o tematyce naukowej. Napisał książkę pod tytułem „Biotechnologie. Zwischen wissenschaftlichem Fortschritt und ethischen Grenzen” („Biotechnologia. Między postępem naukowym a granicami etycznymi”). Od 2007 roku pracuje z naukowcami jako trener ds. kontaktów z mediami.