W Dreźnie, 7 czerwca wieczorem podczas uroczystej ceremonii w Ratuszu Drezdeńskim rozpoczęły się III Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Nadburmistrz Drezna Helma Orosz otworzyła forum mediów, które w tym roku odbywa się pod hasłem "Polska i Niemcy - partnerzy na Wschodzie". Do środy w stolicy Saksonii blisko 300 dziennikarzy, polityków i medioznawców będzie dyskutować m. in. o stosunkach między Unią Europejską a krajami sąsiedzkimi na Wschodzie oraz Rosją.

O tym, jak ważna jest praca dziennikarzy, mówił były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. dr Hans-Gert Pöttering w wykładzie inauguracyjnym. "Dzisiejsze media mają dla psychologii większe znaczenie, niż postępowanie polityków" mówił Pöttering, który od 1979 roku nieprzerwanie uczestniczy w pracach Parlamentu Europejskiego i jak mało który zna się na polityce europejskiej. Wiele razy wzywał do solidarności z sąsiadami na Wschodzie. "Nie powinno nam być nigdy obojętne, co dzieje się w kraju sąsiada".  65-letni polityk nawiązał otwarcie do praw człowieka i słabości demokracji na Białorusi i w Rosji. Jak mówił, nie można odwracać wzroku, ponieważ rdzeniem wartości Europy jest godność człowieka.

Cztery debaty


Podczas debat plenarnych, które odbędą się we wtorek, paneliści będą podejmować kwestie związane z europejską polityką wobec sąsiadów na Wschodzie. Podczas pierwszego panelu dziennikarze z Polski, Niemiec, Ukrainy i Rosji spróbują rozważyć "Perspektywy europejskiej polityki wschodniej" z "zachodniego" punktu widzenia. W drugiej debacie eksperckiej paneliści podejmą kwestie integracji krajów wschodnich z UE i wspólnego obszaru gospodarczego WNP.

Podczas Dni Mediów nie ucierpią także zagadnienia i tematy dziennikarskie. Podczas dwóch dyskusji branżowych dziennikarze będą zastanawiali się nad tym, jaka jest definicja dziennikarstwa transgranicznego i jak powinno ono wyglądać. Podejmą również kwestię wpływu mediów na politykę - aktualnym tematem w mediach są wszak zbliżające się wybory prezydenckie w Polsce, w których media odgrywają niebagatelną rolę.

Odbywające się w 2010 roku Polsko-Niemieckie Dni Mediów organizowane są wspólnie przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Roberta Boscha, Kraj Związkowy Saksonię i Stolicę Kraju Związkowego Drezno.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska z rekordową ilością zgłoszeń


We wtorkowy wieczór odbędzie się uroczyste zakończenie Dni Mediów. Nagrodą zostaną wyróżnione najciekawsze prace z Polski i Niemiec opublikowane w roku ubiegłym w kategorii prasa, radio i telewizja. Do konkursu zostało zgłoszonych 207 prac. Tak dużej ilości zgłoszeń organizatorzy nie odnotowali  jeszcze nigdy wcześniej.