15 maja 2012 r. w Schwerinie odbyło się uroczyste wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, tym samym zakończyły się V Polsko-Niemieckie Dni Mediów. W poniedziałek i wtorek, podczas pięciu debat, dziennikarze, eksperci i politycy dyskutowali między innymi o groźbie rozpadu strefy euro i bojkocie Ukrainy jako współgospodarza EURO 2012.



Dni Mediów rozpoczęły się w poniedziałkowy wieczór (14 maja). Po dwóch prezentacjach na temat przygotowań Polski do EURO 2012 odbyła się debata: „Pierwszy gwizdek: Sport, media a cele komercyjne – co EURO 2012 przyniesie Europie, co gospodarzom wydarzenia?”. Na ten temat dyskutowali między innymi: dziennikarz sportowy Gerhard Delling (NDR), zastępca redaktora naczelnego gazety Bild Alfred Draxler wspólnie z Andrzejem Godlewskim, zastępcą dyrektora TVP1, z Piotrem Sobczyńskim, dziennikarzem TVP Sport oraz z Marcinem Herra, prezesem PL.2012 sp. z o.o.

Wszyscy uczestnicy debaty z uznaniem wyrazili się o przygotowaniach Polski do EURO. Zastępca redaktora naczelnego gazety Bild Alfred Draxler skrytykował postawę Zachodu, który traktuje Ukrainę jako gospodarza drugiej kategorii. Według niego świadczą o tym nie tylko zapowiedzi bojkotu, ale również fakt, że większość drużyn piłkarskich będzie zakwaterowana w Polsce.

We wtorek rano podczas debaty plenarnej pt. „Światowa klasa czy druga liga? Zadłużenie państw i kryzys euro – jak Europa może przejść do ofensywy? Wnioski z polskiej i niemieckiej perspektywy” uczestnicy spotkania próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys zbliża do siebie kraje członkowskie, czy zagraża idei zjednoczonej Europy. Czy próby stabilizacji gospodarki strefy euro i parasol ochronny dla euro wystarczą, aby rozwiązać problem? Czy wspólna polityka fiskalna i gospodarcza mają szansę zaistnieć i dlaczego? O tym rozmawiał ekonomista, były minister finansów Leszek Balcerowicz ze Steffenem Kampeterem, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów.

Po debacie dziennikarze zostali zaproszeni na Forum Mediów służące przede wszystkim interakcji i wymianie poglądów. Pierwsze Forum Mediów odbyło się pod hasłem „Strategia: dziennikarstwo transgraniczne – aktualności z regionów przygranicznych”. Pretekstem do dyskusji była praca pt. „Nowa polska migracja do Niemiec – perspektywy lokalne”, którą zaprezentowała Agnieszka Łada z warszawskiego Instytutu Spraw Publicznych. Michael Seidel, redaktor naczelny gazety Nordkurier, oraz Andrzej Kotula z Polsko-Niemieckiego Klubu Dziennikarzy „Pod Stereo-Typami/Unter Stereo-Typen” na zakończenie opowiedzieli o tym, jakie (regionalne) tematy podejmują polscy i niemieccy dziennikarze.

Podczas drugiego Forum Mediów pt. „Drużyna zawodowców: Jak dziennikarze w czasach portali społecznościowych, blogów i Twittera umacniają za ich pomocą swoją pozycję na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej?” dyskutowano o tym, w jakim stopniu nowe formy medialne inspirują dziennikarzy do pracy i pozwalają im rozwijać się zawodowo oraz w jaki sposób polscy i niemieccy dziennikarze wykorzystują internet i blogi. O tym dyskutowali m. in. Radosław Krawczyk z najpopularniejszego polskiego serwisu społecznościowego o tematyce politycznej Salon24.pl, razem z Maike Haselmann, pierwszą redaktor działu portali społecznościowych w Spiegel Online, z blogerem Cezarym Krysztopą i Thomasem Ellerbeckiem, członkiem kierownictwa Vodafone Deutschland.

W debacie kończącej cykl spotkań pt. „Po gwizdku końcowym: rzut oka na polskie i niemieckie doniesienia medialne – tendencje i tematy tabu” rozmawiano o tym, na jakich zagadnieniach skupiają się polscy i niemieccy dziennikarze, gdy przygotowują relację o kraju sąsiada. Czy istnieją kwestie konsekwentnie pomijane? Jaki wpływ na wybór tematów z zagranicy mają czynniki ekonomiczne? I wreszcie: jaki wpływ mają doniesienia medialne na stosunki polsko-niemieckie? O tym dyskutowali m. in. Petra Lidschreiber, szefowa redakcji ds. Europy Środkowej i Wschodniej z telewizji rbb TV, Sylvia Bleßmann  – szefowa studia regionalnego ZDF w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Thomas Urban, korespondent Süddeutsche Zeitung w Polsce, z Jarosławem Gugałą, Dyrektorem Pionu Informacji i Publicystyki telewizji Polsat, oraz Piotrem Kraśko, szefem „Wiadomości” TVP1.

Uroczystym akcentem Dni Mediów była – jak co roku – gala wręczenia Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Spośród 154 nadesłanych prac jurorzy wybrali pracę Konrada Schullera (kategoria prasa), Jolanty Rudnik (kategoria radio) oraz Markusa Frenzla (kategoria telewizja). Nagroda została wręczona po raz piętnasty.