Panie i Panowie!

Bywają takie momenty w naszym życiu, niezależnie od tego, czy mamy dopiero 25 lat czy już ponad 80, że dopada nas lęk przed przeszłością, tragiczną wojenną historią, jednocześnie pojawia się strach przed przyszłością i jej nowymi zagrożeniami. Czy jest lekarstwo na całe to „zło”?
Może wystarczy znaleźć swoje miejsce na ziemi? Z dala od lęków z przeszłości i strachu przed przyszłością …

Autorzy reportażu, Joanna Skonieczna i Krzysztof Skonieczny z Polskiego Radia Szczecin, laureaci tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” pt. „Mała Polka ze Staffelde”, trafili na ślad prawdziwie Wspólnej Europy, Europy bez uprzedzeń i lęków, bez sztucznych granic w świadomości.

Tu, w nadgranicznej, niemieckiej miejscowości (5 km od pobliskiego Gryfina), Niemcy i Polacy żyją jak dobrzy sąsiedzi. Granica łączy a nie dzieli. Polacy chętnie zasiedlają opustoszałe tereny po stronie niemieckiej i remontują niszczejące domy. Niemcy przyjmują ich przyjaźnie.

Bohaterka reportażu, Pani Marta, po kilku latach tak wrosła wraz ze swoją rodziną w nową społeczność, że i Niemcy, i Polacy wybrali ją bardzo dużą ilością głosów do rady gminy. Znalazła się na drugim miejscu spośród wszystkich kandydatów, pokonała osoby, które od lat działają w niemieckim samorządzie. Wcześniej wielu Polaków próbowało startu w wyborach, dopiero po raz pierwszy „Mała Polka ze Staffelde” dostała się tam, gdzie na szczeblu lokalnym podejmuje się ważne decyzje.

Dzięki swojej otwartości i chęci pomagania innym zaskarbiła sobie ona zaufanie i zyskała szacunek mieszkańców, stała się prawdziwym polsko-niemieckim łącznikiem.

Joanna Skonieczna i Krzysztof Skonieczny bardzo plastycznie opisują portret bohaterki reportażu, z efektem emocjonalnym i znakomitą dramaturgią sytuacyjną w tle. Za sprawą ich wnikliwej obserwacji poznajemy bliżej Panią Martę. Jej oryginalna osobowość dała pretekst do stworzenia tego wyjątkowego reportażu.

Autorzy uchwycili fragment prawdziwego życia pojawiając się na miejscu wydarzeń tak szybko, że mogli odnotować „na gorąco” zachodzące zmiany i obejrzeć na własne oczy zdarzenia w tej niemieckiej miejscowości, rozmawiać ze świadkami, którzy zachowali je w pamięci.

To jest bardzo cenne tworzywo reportażu!
Świetnie zostały wykorzystane środki artystyczne: umiejętne wydobycie i uwypuklenie naturalności środowiska, bez sztucznych zabiegów.
Audycja z jasnym przesłaniem: „Nieważne, czy jesteśmy Polakami, czy Niemcami. Jesteśmy sąsiadami!” Oto można żyć bez lęków, uprzedzeń i zagrożeń...

W imieniu Jury gratuluję autorom reportażu „Mała Polka ze Staffelde”.

Dorota Zyń-Horbaczewska
Szczecin, 21 maja, 2015r.