Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska to jedna z najwyżej dotowanych nagród dziennikarskich zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi 5 000 euro. Organizatorzy konkursu wyróżniają prace, które poszerzają wiedzę Polaków i Niemców o sobie nawzajem a przez to przyczyniają się do lepszego zrozumienia kraju sąsiada. Nadesłane prace powinny opisywać aktualne sprawy polityczne, gospodarcze, społeczne, informować o osiągnięciach nauki i kultury po drugiej stronie Odry, a także przybliżać życie codzienne sąsiada. Termin zgłaszania prac minie 15 stycznia 2012 r.

W 2011 r. ogłoszono piętnastą już edycję konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. W minionych latach dziennikarze zgłosili w sumie 1.710 prac, które wcześniej zostały opublikowane w mediach polskich lub niemieckich. Wśród finalistów konkursu są znani dziennikarze jak Włodzimierz Kalicki, Włodzimierz Nowak, Adam Soboczynski czy była autorka „Die Zeit” Helga Hirsch – od tego roku niemiecki członek jury.

O prestiżu i sukcesie minionych piętnastu edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej świadczy też fakt, że nagrodzony artykuł Renate Meinhof „Die wundersame Welt der Waschkraft“ (Cudowny świat białej mocy) został sfilmowany przez niemieckiego reżysera Hansa-Christiana Schmida a audycja Katariny Bader „Herr Hronowski und ich – eine deutsch-polnische Freundschaft“ (Pan Hronowski i ja - przyjaźń polsko-niemiecka) stała się impulsem do napisania przez laureatkę książki „Jureks Erben. Vom Weiterleben nach dem Überleben“.


Ogłoszenie nazwisk laureatów obecnej edycji konkursu i uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas V Polsko-Niemieckich Dni Mediów 15 maja 2012 r. w Schwerinie.

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering – gospodarz tego wydarzenia – podkreśla wyjątkowość przyznawanego od 1997 r. wyróżnienia: „Urok Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej polega nie tylko na umacnianiu dialogu i porozumienia między sąsiadami. Także ważkie transgraniczne tematy przeplatają się tu ze zwykłymi historiami z życia codziennego po obu stronach polsko-niemieckiej granicy.”

Fundatorami nagrody są trzy kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa: dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie jak również Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Roberta Boscha. Jury składa się z polskich
i niemieckich dziennikarzy, którzy reprezentują trzy kategorie: prasę, radio i telewizję.

Warunki uczestnictwa i szczegółowe informacje dostępne są na www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl.